Opět po týdnu zdravíme příznivce masáží a doteků,
Setkání se zúčastnilo symbolických 17 účastníků. Mezi prvními dorazil hudebník a muzikoterapeut Pavel Paavo Štandera s partnerkou Katkou, jež si pro nás připravil tematický hudební program.
Představení hudebních nástrojů
Pavel přivezl dobře přes 30 hudebních, převážně etnických a šamanských nástrojů, které získal během svých cest. Mnohé z nich Pavel předvedl přímo na nás coby dobrovolnících. Vibraci střední tibetské mísy si tak na hlavě zažila Romana. V míse velikosti lavoru se nejrychleji uvelebil a sloup vibrací vychutnal Jakub. Při představování šamanských bubnů z jelení kůže nejelenil Marek a vrhl se na zem jako dobrovolník dřív než byl kdokoli vyzván (ano, takovou moc má hudba). Překvapením pro většinu z nás byl zvuk tzv. dešťových holí, mající zcela jinou „sunoucí” kvalitu než na jakou jsme zvyklí… což lze říci i o dlouhých orlích pérech, jež „překvapivě” vydávala zvuk šustotu křídel včetně závanu vzduchu. Když na řadu přišly zvonkohry z Francie, byli jsme již naprosto vtaženi do světa vibrací, dobré nálady a úžasu nad spektrem příjemně ladivých zvuků. A to nás ještě čekal hřeb celého představení, tedy rozdunění majestátních čínských gongů, konkrétně větrného a zemního typu (každý cca metr v průměru). Důmyslnost umístění gongů na železné konstrukci na kolečkách si na vlastní kůži zažil Dejan, jehož čakry rozvibroval z bezprostřední blízkosti nad tělem tzv. Chao gong… síla.
Relaxační koncert a doprovodný program
Pavlovo představení pokračovalo očekávaným koncertem na výše zmíněné nástroje. Rozmístili jsme se po prostoru, pohodlně si lehli, zhasli… a více než hodinu se nechali unášet vibracemi jednotlivých nástrojů, které Pavel doplňoval intuitivním zpěvem v šamanském duchu. Závěrečné sdílení v kruhu potvrdilo, že o zážitky nebyla nouze. ?
Po relaxaci jsme se rozdělili na 2 skupiny. Ti zkušenější se vyměňovali masáže a zkoušeli hudební nástroje. Zbylí – spíše začátečníci – se účastnili workshopu pro úplné masérské laiky. Tentokrát šlo o masáž vsedě na židli a klekačkách přes oblečení (masáž zad, šíje, rukou a hlavy), cílenou na jednoduchost, praktičnost a snadné uvedení do praxe. Vzhledem k velkému zájmu a pozitivním ohlasům plánujeme tyto laické workshopy rozvíjet i v dalších setkáváních. ?
Pár tipů pro maséry muzikozačátečníky
• zvonkohru coby harmonizující přivítání do masážního prostoru
• dvoj-cinkátko coby čištění prostoru
• tibetské mísy před/po k harmonizaci maséra/klienta
• rozvibrování tibetské mísy na zatuhlých místech (podobně jako např. baňky)
• gong pro vyladění sousedských vztahů ?
• a hlavně trpělivost (běh na dlouhou trať)
Děkujeme všem účastníkům a zejména Pavlovi s Katkou, že nám poodhalili taje muzikoterapie a naznačili možné varianty propojení s masážemi. A Janě Burešové za přípravu drobného pohoštění, tentokráte v podobě výborných sezamových kuliček.
Pohodový příchod jara,
Marek, Hanka a Jakub
ps: příští setkání pro změnu až cca za měsíc ?
Pavel s Katkou mě obohatili o skvělý zážitek a zažil jsem si pár Aha momentů, o které se s dovolením podělím:
• muzikoterapie nemá v podstatě žádné kontraindikace
• na velikosti záleží (čím větší gong, tím bohatší zvuk)
• láskyplnější ladění tónů v duchu Solffegio frekvencí
• miluji zvuk zemního tzv. Chao gongu
• Pavel je utajenej Šaman z Vysočiny!
Díky, respekt ?