Report ze 70. setkání: Strunkování s Jindřichem Širůčkem

Jubilejní již 70. setkání proběhlo historicky podruhé v Centru Loreto na Praze 8. Hostem setkání byl v novodobé historii již potřetí Jindřich Širůček, který nás po Tanci tvé duše a Connectiongame tentokráte provedl tzv. Strunkováním.

Téma Strunkování přilákalo i přes nepříliš příznivé období krásných 15 účastníků. Jak bývá u Jindry zvykem, úvodní část programu se nesla v duchu tzv. sebe-zvnitřňování… tedy ladění se sama na sebe, na své pocity, ideálně až na úroveň „Co si přeje moje duše?”. Pro představu, šlo o myslím velmi dobře vyvážený mix povídání, meditace a tancování.

Po úvodní dostat-se-do-těla části přistoupil Jindra ke strunkování jako takovému. Nejdříve vysvětlil oč se vlastně jedná a jak se například strunkování liší od masáží (soustředí se na řešení příčin). Posléze došlo na cca 30minutovou ukázku, při níž nám Jindra s Klárou dali ochutnat atmosféry samotného terapeutického procesu Strunkování. V rámci možností kladl Jindra důraz na to, abychom pochopili podstatu strunkování (nastartování sebeléčivých procesů těla skrze laskavý přístup a vhodné využití metody Strunkování v bezpečném prostoru).

Zprostředkoval nám mnoho zajímavých detailů, které terapeut u klienta sleduje a vyhodnocuje (například způsob dýchání, výrazové změny v obličeji, pohyb těla). Mohli jsme zažít, jakým způsobem komunikuje s klientem. S jakým záměrem přistupuje k celé terapii. Jak přemýšlí nad rozdílnostmi, kdy energie proudí a ladí se na oblast srdce, a kdy z oblasti první čakry. Jak poznat kdy už působení na konkrétní bod, potažmo strunku dosáhlo svého vrcholu atp.

Zajímá-li čtenáře bližší popis týkající se Strunkování, je myslím velmi dobře popsán u Jindry na webu, z něhož si pro ilustraci dovolím krátký výňatek:

O ČEM JE STRUNKOVÁNÍ?

Strunkování, je hmatová technika uvolňující hluboká emocionální traumata uložená v jemném svalstvu podél páteře.Strunkování uvolňuje dlouhodobě přetížená (zatnutá) svalová vlákna – strunky, jež v nás zůstávají, když projdeme emocionálně náročnou situací s níž se nezvládneme sami plně vypořádat. Tato svalová stažení kolem páteře pak křiví náš životní postoj i naši páteř, což nakonec vede k dlouhodobým bolestem zad. Čím více přepnutých strunek máme v těle, tím více spotřebovávají vitální energie. Tato energie nám pak chybí, když se chceme postavit za to, co je pro nás skutečně důležité. Často pak nevědomě a nedobrovolně děláme kompromisy namísto toho, abysme naplno žili svůj život.

Strunky jsou uloženy hluboko pod povrchovým svalstvem a běžná relaxační masáž na ně nedosáhne. Strunkováním je však možné, pomocí specifického hmatu, uvolnit ze strunek zadržované emoce (smích, pláč, stud, vinu, strachy, různé bolesti apod) a tím získat ze strunek zablokovanou energii zpět pro život.

Zdroj: https://strunkovani.cz/


DRUHÁ ČÁST: VÝMĚNA STRUNKOVÁNÍ VE DVOJICÍCH

Vzhledem k tomu, že jsem nebyl toto setkání v příliš dobré kondici (vleklý zánět středního ucha), dohodli jsme se s Jindrou, že program Strunkování protáhneme i do druhé části setkání a umožníme účastníkům zažít metodu v maximální míře.

Ve druhé části si tak účastníci vyměnili Strunkování navzájem. Vyzkoušeli si jaké to je, nacítit se na daného člověka, na jeho strunky, potažmo bloky ukryté podél páteře. Otestovali si hmatovou techniku, pomocí které se aktivuje proces sebeléčení. V rámci závěrečného sdílení vyšlo myslím jednoznačně najevo, že účastníkům se to velmi dobře dařilo, a dovolím si tvrdit, že pro mnohé bylo setkání až transformační záležitostí.

ZÁZEMÍ CENTRA LORETO / OBČERSTVENÍ

Co se Centra Loreto týká, zázemí se postupně vybarvuje v celé své kráse. Oproti prvnímu setkání jsme nyní měli k dispozici krom útulného a solidně ozvučeného ‚Sálu Harmonie‘ také zcela novou místnost ‚LASKAvost‘, v které je k dispozici šatna, prostorná kuchyňka, pánská/dámská toaleta a 2 sprchy. Podmínky pro setkávání tak dostávají zcela nový rozměr, díky Loreto!

Pomyslnou transformací prochází také typ občerstvení, který je k dispozici po dobu setkání. Dlouhodobý trend založený na veganských chlebíčcích pomalu ale jistě měníme směrem k odlehčenějším delikatesám typu veganského sushi (tempeh/tofu/shitaké), zeleninových wrapů, amasaké dezertům atp. Osobně mám z těchto změn velkou radost, i přestože bude na přípravu kapánek pracnější.

PODĚKOVÁNÍ

Velké poděkování a vděčnost patří Jindrovi, který toto setkání vedl celé, což se mu dle mého soudu dařilo náramně.

Zpětně si přeji Jindrovi souhrnně poděkovat za všechny tři programy, kterými nás v nedávné minulosti postupně provedl. Za mě viděno jde o unikátní soubor terapeutických metod, principů a vychytávek, které dohromady tvoří úžasný celek a který má myslím obrovský potenciál vést životy lidí k lepšímu.

Co si přeje vaše duše,

Marek 😉

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.