Report z 53. setkání: Marmová masáž s Martinem Komárem

Po dvouměsíčním klidu, způsobeném korona opatřením, jsme v rámci 53. Setkání příznivců masáží přivítali jako hosta Martina Komára, který s námi (17 účastníků) posdílel svou srdcovou záležitost posledních let, totiž techniku tzv. Marmové masáže.

Na začátku nám Martin osvětlil, proč se indická Marmová masáž pojí s dovětkem ‚Záhadná‘. Oni totiž prý ani samotní Indové, často pořádně netuší, oč že to jde. Celé věky bylo toto umění vojenským tajemstvím (citlivé tzv. Marma body lze využít jak pro léčení, tak pro destrukci).

Teprve postupem času, se začala Marma dostávat do širšího povědomí… nicméně stále si drží onen ‚tajemný‘ závoj. Pozor, potkáte-li indického Marma léčitele, dávejte si bacha, na 99% ovládá i bojové umění Kalari a vážně si ho nechcete znepřátelit 😀

Na jednoho takového narazil právě náš host Martin Komár. Jde o indického léčitele Dr. Neel Venugopal, který v rámci svého putování jednou za rok navštíví i své žáky v ČR.

Zápal pro Marmu srší z Martina opravdu nakažlivě. S elánem nás učil připravenou sestavu zaměřenou na tlakové body na hlavě (viz video) a následně se do ‚úmoru‘ věnoval různým dotazům z publika.

ZAJÍMAVOSTI A TIPY Z MARTINOVA POVÍDÁNÍ
(můj osobní zápis, berte prosím v potaz, že může obsahovat nepřesnosti)

• Skrze marmový bod lze harmonizovat celou oblast (přirovnání k resetu).
• V marmové masáži se používají obecně spíše velké tlaky (dál od srdce = vyšší tlak).

• V Indii je běžná bosonohá Marma (klouzání terapeuta po oleji – na provaze).
• Nejcennější je mandlový olej (lehce zahřívající), následuje sezamový (zahřívá, levnější) a kokosový (chladí, nejlevnější).
• Marma pracuje s Dóšami, stejně jako Ajurvéda (Kapha, Pitta, Váta).
• Celkově se odhaduje, že je známo 800 Marma bodů. Indičtí mistři jich ve své praxi využívají odhadem 300. Martin momentálně využívá cca 100 a dle svých slov, si s nimi v klidu vystačí.

Mě osobně Martin přesvědčil, že je velezkušený profesionál, který s láskou předává, co má osvědčené. Navíc je pevně nohama na Zemi, má výborně zmáknutou anatomii i rétoriku… prostě velká paráda.

O výbornou atmosféru se postaralo i domácí veganské občerstvení od Mirky a Lucky, které tentokrát zmizelo doslova bleskově.

Pro úplnost kontakty na Martinova učitele:
• Semináře Neela Venugopala organizuje v čechách Veronika Šilarová

• E-mail: akademieklopoty@gmail.com
• Telefon: +420 774 837 862
(klidně se lidi mohou odkazovat na mě – Martin)

Kontakty na Martina Komára:
Marmové masáže
Studio Duhové Zvonky (Pardubice)

Martine, děkujeme za inspiraci a že jsi za námi vážil cestu až z Pardubic.
Marek

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.